środa, 21 stycznia 2015

ryngraf przekaźnik tradycji ojczystej


autor: Bujanowicz Lech
tytuł: Ryngraf, przekaźnik tradycji ojczystej
tytuł oryginału: brak
tłumaczenie: brak
język: polski
wydawca: wydano nakładem własnym Autora
kod: ISBN 978-83-931986-0-3
numer wydania: brak
miejsce wydania: Warszawa
rok wydania: 2010
liczba stron: 455
format okładki: 25,5 x 16,5 cm
rodzaj okładki: twarda
rodzaj papieru: papier kredowy
rodzaj łączenia: szyte
moja ocena sposobu wydania: 5/5
moja ocena treści: 5/5

opis:

Słuchając kiedyś transmisji w radiu RDN z apelu jasnogórskiego utkwił mi w pamięci krutki ale ciekawy wykład symboliki ryngrafu. Zaciekawiony tym zagadnieniem rozpocząłem poszukiwania jakiegoś opracowania tej tematyki. W internecie znalazłem stronę Pana Lecha Bujanowicza ( lechbujanowicz.blox.pl ) i wydaną jego własnym nakładem omawianą publikację.

Ryngraf - to wg Z. Żygulskiego jun. i M. Gradowskiego - blacha kształtem zbliżona do małego napierśnika lub w formie sercowatej, wywodząca się z obojczyka zbroi rycerskiej, żelazna, mosiężna, miedziana lub srebrna, przeważnie o charakterze dekoracyjnym, ozdobiona rytowanymi lub malowanymi emblematami rycerskimi, wizerunkami świętych i napisami, noszona w kawalerii polskiej w XVIII w., głównie w okresie Konfederacji Barskiej. W XIX w. ryngraf kształtu półksiężycowatego służył jako znak oficerski w wielu armiach, również w wojsku Królestwa Polskiego.

Nazwa ryngraf pochodzi z języka niemieckiego z połączenia dwóch słów Ring-Kragen (pierścień - kołnierz). Staropolskim jej odpowiednikiem jest nazwa kaplerz.

Książka ta ukazuje rozwój ikonografii występującej na ryngrafach. Autor omawiając bogatą symbolikę kaplerza i jego dzieje. Opisał również nierozerwalnie związane z nim wizerunki NMP. Album wypełniają bardzo liczne (jest ich około 1290) fotografie ryngrafów pochodzących ze zbiorów muzealnych, sanktuariów i zbiorów prywatnych. Publikcja jest skierowana do kolekcjonerów i historyków sztuki ale myślę że każdy szanujący własną tradycję patriota będzie zadowolony z jej przeczytania i przeglądania. Stwierdzam, że obecnie kiedy piszę te słowa trudno znaleźć wartościowsze studium tego rodzaju uzbrojenia ochronnego odnośnie zawartej w nim ikonografii i rozwoju jego formy plastycznej po dzień dzisiejszy.

zdjęcia wnętrza książki:spis treści: brak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz