sobota, 2 sierpnia 2014

gupti

GUPTI. Indyjski miecz laska. Jest bardzo podobny do tych, które stosowano w Europie, ale głownie są krótsze i szersze. Gupti było dość powszechne w północnych i środkowych Indiach. Głownie były czasem europejskie; często wkręca się je przy rękojeściach w pochwy, co powodowało prawie bezużyteczność jako broń, zajmowało wiele czasu aby je wydobyć. Pochwy były czasem z żelaza. (Egerton 516, 517, 641, 642). 


Ilustarcja. 336. Gupti.
1. Rękojeść i pochwa z żelaza inkrustowanego złotem we wzory. Obosieczna głownia długości 12.375 cala. Rękojeść wkręcana do pochwy.
2. Drzewce z malowanego drewna. Rękojeść z kościanym uchwytem i z czarnego rogu na górze. Głownia europejskiego rapiera z siedemnastego wieku długości 41.5 cala.
3. Żelazna rękojeść z kwiatowym wzorem inkrustowanym srebrem i złotem. Obosieczna indyjska głownia długości 28.75 cala. Pochwa pokryta ciemnozieloną skórą, okuta srebrną nasadką na końcu.

Stone George Cameron - A glossary of the construction, decoration and use of arms and armor in all countries and in all times - Dover Publications - USA 1999 - s. 270

Tłumaczenie z języka angielskiego Krzysztof Bełzowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz