czwartek, 20 października 2011

miecz na Dalekim Wschodzie

miecz
1. W japońskiej mitologii miecz jest symbolem jedności narodu. Pewnego razu człowiek łowiący perły przy wybrzeżu Amakusa dostrzegł leżący na skale i rozsiewający blask miecz. Przyniesiono go na brzeg, umieszczono w świątyni i otoczono należytą czcią. W okolicy nigdy już nie zanotowano trzęsień ziemi, a rybakom nie brakowało ryb.

Z Japonii pochodzi również opowieść o starożytnym mieczu wykonanym dla wielkiego księcia, który to miecz posiadał własnego ducha. Ducha tego widywano niekiedy nocami w pobliżu przylądka Fudo, w miejscu, gdzie na dnie oceanu spoczywał ów miecz. Oręż ten należał do Susanowo, a następnie do księcia Yamato.

2. Z tajskiej mitologii pochodzi legenda o królu Sisonie z Anan-ta Nakhon, który posiadał cudowny miecz, ale mógł go użyć tylko za zgodą Phra Sao, boga przeznaczenia i szczęścia na wojnie. Wystarczyło unieść miecz rankiem w dniu bitwy, a wszyscy nieprzyjaciele, którzy dostrzegli jego blask w promieniach słońca, ginęli. Jeśli jednak nie złożono stosownych ofiar Phra Sao, śmierć czekała także żołnierzy króla Sisona.

Knappert Jan - Mitologia Pacyfiku - Dom Wydawniczy Rebis - Poznań 2001 - s. 275-276

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz