niedziela, 25 września 2011

ekskalibur

Ekskalibur - magiczny miecz Artura, dar Pani z Jeziora. Jak długo Artur nosił go przy sobie, był niepokonany, ale Morgan skradła mu pochwę chroniącą przed ranami. Ekskalibur znaczy „tnacy stal”, nazywany jest także Caliburnus lub Caledfwlch. Często myli się go z Mieczem Kamienia, który wskazał na Artura jako prawowitego króla. Miecz ten złamał się w walce i Artur musiał poszukać nowego. Niektóre wersje podają, że Ekskalibur został wykuty przez Wolunda.

Matthews, John i Caitlin - Mitologia Wysp Brytyjskich - Dom Wydawniczy Rebis - Poznań 1997 - s. 81

Miecze średniowiecznych bohaterów były niezwykle cenione. Nosiły często imiona o ważkim znaczeniu, jak na przykład Durandal Rolanda czy Radosny Karola Wielkiego. Miecz Artura w tradycji celtyckiej nosi imię Caledwlch, w tekstach francuskich przekształcone w Ekskalibur lub Caliborn. Ale to nie ten miecz Artur wyciągnął z głazu. Ekskalibur pojawił się później i pochodził z feerycznych Zaświatów, jako dar, czy raczej przedmiot użyczony przez tajemniczą Damę z Jeziora.

Berthelot Anne - Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu - Focus - Warszawa 2003 - s. 49

Miecz Artura pochodzi z Zaświatów, musi zatem tam powrócić, ponieważ Artur nie ma dziedzica i po jego śmierci nikt już nie będzie godny władać Ekskaliburem. Ręka, która wysuwa się z wody, by odebrać miecz, wznosi go trzykrotnie, oddając ostatni hołd umierającemu królowi.

średniowieczna miniatura

Berthelot Anne - Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu - Focus - Warszawa 2003 - s. 61

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz