wtorek, 15 marca 2011

zbroje z papieru

Najbardziej zaskakującym pomysłem w historii zbroi musi być zastosowanie do ich wyrobu papieru. Był to wynalazek starożytnych Chińczyków. Od VI w. p.n.e. stosowali oni papier z morwy do wytwarzania ubrań, a następnie posłużyli się nim do wyrobu zbroi. W IX w. Xu Shang, gubernator Ho Dong w prowincji Shenxi, utrzymywał stałą armię liczącą tysiąc żołnierzy, uzbrojonych w grube pancerze z papieru, których nie mogły przebić strzały z łuku - zręcznie ułożone warstwy zatrzymywały uderzenia.
W późniejszych czasach zbroje z papieru stały się popularne na lądzie i na morzu. W XII w. lokalny urzędnik Zhen Dexiu wystąpił o zezwolenie do władz centralnych na zamianę stu zbroi żelaznych na pięćdziesiąt papierowych, uważanych za lepsze. W tym okresie kapitanowie dwóch okrętów pirackich, którzy poddali się po ogłoszeniu amnestii, przekazali władzom 110 kompletnych zbroi z papieru. Ostatecznie jednak, w miarę jak wzrastała siła rażenia kusz z żelaznymi strzałami, papierowe zbroje stały się bezużyteczne.
Aztekowie z Meksyku w podobny sposób wykorzystywali jako zbroje ubrania z grubej bawełny. Ich żołnierze, walczący z hiszpańskimi konkwistadorami, nosili dopasowane, tkane z bawełny zbroje o grubości dwóch palców. Aztekowie nauczyli się ich wyrobu od Majów z południa, którzy - walcząc w X w. z armią meksykańską uzbrojoną w mocne łuki i strzały - posługiwali się swoistym rodzajem zbroi, jaki otrzymywali mocząc swe bawełniane tuniki w solance.

James Peter, Thorpe Nick - Dawne wynalazki - Świat Książki - Warszawa 1997 - s. 178

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz