wtorek, 12 października 2010

broń w popkulturze

Podczas grania w grę komputerową lub czytania komiksu albo w czasie oglądania filmu można spotkać, zobaczyć niezwykłą broń. Nachodzą mnie więc pytania z tym związane. Czy taka broń istnieje lub istniała w rzeczywistości? Czy jeśli nie występuje ona w historii ludzkości, to czy była jakaś broń do niej podobna? W tym artykule postaram się opisać w przykładach takie uzbrojenie oraz odpowiedzieć na te pytania.

W grze, bijatyce - Mortal Kombat występuje postać Raidena, której jednym z ciosów jest miotanie w przeciwnika własnym nakryciem głowy. Broń tę stosowano w Chinach i Japonii, a zwie się amigasa. Pod szerokim rondem tego nakrycia głowy ukryte jest ostrze występujące na całym jego obwodzie lub jego fragmentach. W filmie pt: Goldfinger przeciwnikiem Jamesa Bonda jest Azjata, który miota melonikiem z ukrytym ostrzem w jego rondzie. Amigasa miotana w przeciwnika zadawała mu ranę ciętą tak jak broń sieczna.

Raiden

amigasa

W komiksach o Kapitanie Ameryce posługuje się on tarczą, miota nią w przeciwnika. W rzeczywistości istnieje jej odpowiednik, który zwie się oharkless. Jest to irlandzka, średniowieczna tarcza o ostrej krawędzi. Miotana w przeciwnika zadawała mu ranę ciętą.

Kapitan Ameryka

oharkless

W komiksach z serii X-men występuje bohater - Wolverine, któremu z grzbietu zaciśniętych pięści wyrastają długie pazury. Jedyną znaną mi bronią podobną do nich jest japońska tekkokagi. Tę nazwę przetłumaczyć można na - żelazne pazury na grzbiecie dłoni. Tekkokagi służyła do cięcia i rozrywania, a w swej budowie przypominała trochę shuko.

Wolverine

tekkokagi

Po przeanalizowaniu tych trzech przykładów uzbrojenia okazuje się, że fikcja nie odbiega tak znacząco od rzeczywistości. Podobna broń istnieje.

literatura przedmiotu:
- Mol Serge, Broń dawnej Japonii
- Trubnikow Borys, Wielki leksykon broni i uzbrojenia

Krzysztof Bełzowski, ostatnia aktualizacja: 13.03.10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz